אמנות, יצירות אומנות, אמנים, יצירות אומנים, מוזיאונים - פורטל אולארט - www.all-art.co.ilמאמרים, כתבות - אמנות, שירה, ספרותאמנים - אומנים ישראלים | אמנות ישראלית - יצירות אומנות פיסול, ציור, איור, צילוםאומנות בלוגים | בלוג אמנות, ספרות, שירה, שיריםפורומים בנושאי אומנות, קהילות אמנותגלריות אמנות | חוגים, לימודי אומנות | מוזיאונים לאמנות | מעצבים - עיצוב - לוחותאירועים - תערוכות אמנות, אירועי אומנותבניית אתרי אמנים - פרסום אומניםאתרי אמנות - קישורים לאתרי אומנות, תרבות

   כניסה >> ידע - מאמרים, כתבות אומנות >> תולדות האמנות >>  פול סזאן


אמנות - מאמרים, כתבות וידע
- תולדות האמנות -

התגלגלות ציורי דיוקן אצל פול סזאן - Paul Cezanne
מאת - נורית טנא, 10.1.2007


העיסוק של סזאן בדיוקן חושף את התלבטויותיו שאינן קשורות בהכרח בנושא, אלא יותר בכיצד הוא מצייר ולא מה הוא מצייר.החשיבות בעיניו היא חקירת אמצעי ההבעה, זאת באמצעות חזרתיות, אובססיביות של העלאת הנושא פעמים רבות, כאשר הממד המקשר בין דיוקן לדיוקן הוא ה"הבדל"
הפער, הדבר המייצר את ההבדל הוא הציור, ההשתנות של השפה הציורית. ציורי הדיוקן עוברים אצל סזאן תהליך של אובייקטיביזציה- הפיכת הנושא למוטיב.

סזאן לקח את נושא הדיוקן המגולגל במסורת הציורית ובאמצעותו עסק בציור עצמו, וכן ביקש להפוך את הנושא ליותר נייטרלי, הליכה לזירה שבה מאווים נסתרים באים לידי ביטוי והליכה לקראת ציור שבו האמן בוחן מחדש את הממשי, הנראה לעין, ארגון מחדש של העולם הנראה- ארגון התחושות.

ציורי הדיוקן לאורך רצף פעילותו מבטאים התפתחות אמנותית, כמוטיב חוזר ביצירתו.

החל מדיוקן כחלק מסצנת הווי, כשמאוחר יותר הדיוקן משמש את סזאן ככלי לחקירת שפתו הציורית ולבסוף ציור הדיוקן כמבטא ערך מוסף אלמנטים סימבולים, פסיכולוגים או ספרותיים שבאמצעותם סזאן מוסר מסר פסיכולוגי פילוסופי, מעבר לשפת הציור גרידא.

 

להלן שלושה דיוקנאות כרצף ציורי להשוואה ההתפתחותית בציורי הדיוקנאות של סזאן:

 


פול סזאן, דיוקן של אביו של סזאן, 1865, שמן על בד     להגדלה >>

דיוקן הראשון: דיוקן של אביו של סזאן, 1865, שמן על בד.

 

בדיוקן האב היושב על כסא, מעבר לכסא תלויה תמונה המעידה על חלל אינטימי ביתי , הציור מציג פעילות שגרתית של האב השקוע בקריאת העיתון, כאשר יש ניגוד בין הכסא ההדור והלבן, ללבוש החמור של האב .דמות האב מייצגת את האיש המסורתי הנפגש עם תוצר העולם המודרני- העיתון משמש הצצה לעולם הגדול. ניתן לראות את דיוקן זה כסצינת הווי Genre המאופיינת בתיאור הווי יומיומי, רגע חסר חשיבות ייחודית המציג אנשים בפעילותם השגרתית.

 

ישנו קונטרסט גדול בין חוסר המשמעות של הסיטואציה לבין העושר הציורי המבטא יכולות ציוריות גבוהות, אור ועושר צבעוני, האלמנטים היומיומיים מצוירים באמצעות אלמנטים ראוותניים.תיאור נפילת האור על דמות האב המכונסת בעצמה, הכסא והעיתון, האור החזק לעומת הכהות והצל שמצוי סביב עד שניתן באופן קומי כמעט לפרש את מעמד קריאת העיתון היומיומי זה למעמד מואר, התגלותם של אירועי העולם הגדול המודרני לאדם הפשוט כהארה.

 

דיוקן זה של האב אינו מוטיב לכשעצמו, סזאן לא יצר מספיק דיוקנאות של אביו על מנת שיהיה אפשר להבחין בהתפתחות מציור לציור לשם יצירת מוטיב ולפיכך תהליך של אוביקטיביזציה אינו מיושם כאן ואין כאן אנאליזה היוצרת מרחק פסיכולוגי ההופכת את האב כנושא ליצירת גילויים.

 

דיוקן שני להשוואה - דיוקן של הסופר גוסטב ג'ופרואה, 1885, שמן על בד.

זהו דיוקן פורמליסטי שאינו סצנת הווי.  בתקופה זו השפה הציורית של סזאן מתגבשת, סזאן אינו ממשיך בדפוס הריאליסטי האשליתי ומתחיל לטפל גם ברקע, במקרה זה הדמות אינה נבדלת מסביבתה, האיש וסביבתו הספרייה נראים כמקשה אחת, נוצרת קומפוזיציה דקורטיבית, ישנו ריתמוס צבעוני וצורני מאחד,  הפנקסים והמחברות והחזרתיות על אלמנט כריכות הספרים, סזאן לא טיפל רק בדמות כפי שהדבר נעשה בדיוקן האב, אלא עיצב גם את הרקע, כך שנוצר חיבור בין הדמות לבין המרחב. בדיוקן זה סזאן עסק בבעיות הציור עצמו ומכאן בפיתוח השפה הציורית, בביטוי הכלים האמנותים שלו ליצירת הציור, נתינת דגשים למרכיבים הטכניים של הציור כגון קומפוזיציה, תלת ממד לעומת דו ממד וכן כל אותם אלמנטים המצמצמים את נוכחותו של אדם מסוים ומפנים עת עיקר העיסוק ביישום וביטוי הכלים האמנותים ליצירת היצירה.


פול סזאן, דיוקן הסופר גוסטב ג'ופרואה, 1885, שמן על בד
                            
  להגדלה >>

 

סזאן בציורי הדיוקנאות שלו ממשיך מסורת נושאית של ציורי הדיוקן, אך יחד עם זאת כצייר של המחצית השניה של המאה ה-19 חתר מחד לצייר את האנשים בסביבתם הריאליסטית ומאידך ביקש לבטא את הנושא המסורתי- הדיוקן בפרמטרים חדשים ישנה חדשנות פלסטית טכנית: מעקב אחר השינויים, עיסוק בגוונים, שכחה של המסורת, ציור מהיר, המצאת הצורה, הצבע והמוטוריקה ועוד. הציור כמעבדה כזירת פעילות מחשבתית היכולה להתקיים בכל נושא.

     בדיוקן האב, הדגש הבלעדי הושם על האב הקורא העיתון ואילו בדיוקן זה הדמות היא צורה וכך גם סביבתה מערך הערוך לתלפיות, מרקם ומארג אחיד היוצר רצף, הומוגניות של צבעוניות, צורה וכתם. הכסא והדמות הם האלמנט הבולט מוצגים בפרונטאליות בעוד שבדיוקן האב ישנה רצועת בד כהה שתפקידה להדגיש את החלק הבהיר המואר, יש כהה ובהיר ובכך מסתכמים הדברים, יש שטח רב "מת" שאינו מטופל, בעוד שבציור זה אין אבדן שטח, כל חלקי התמונה מטופלים, הבד מנוצל עד תום, יצירת מארג ואחידות ארגונית.תורמת להומוגניות, מינונים מדויקים של צבע, גודל ומיקום, משחקי אור וצל המאזנים זה את זה הכל מדויק אך באפקטים הנראים כאילו מאולתרים. כשתחושת האלתור נובעת מעצם יכולתו לראות את הכתם ולהיות שותף לתהליך היצירה. זאת בניגוד ל"דיוקן האב" שם סזאן השתמש פחות בהטחת כתמים זה לצד זה ויותר במשטחי צבע, כך שהצופה פחות מעורב בתהליך הציורי.

בדיוקן הסופר ישנו שילוב בין מראה עיניים ותפיסה אנליטית כיצד ליישם את הדברים בציור. ישנם קוים אופקים ואנכים וחזרה עליהם כאלמנטים סכמתיים גיאומטריים. הדמות במרכז החלל ישובה מאחורי שולחן כשידיה יוצרות משולש כשהן מונחות על השולחן.

     השפה הציורית השתלטה, המרקם והכתמיות הם המאפשרים לתהליך העבודה של סזאן להתגלות יותר ויותר, זהו סזאן הבשל כאשר כל דבר עובר את תהליך הקונסטרוקציה דרך השפה, בעוד שבדיוקן האב בתקופתו המוקדמת ישנם חלקים ריקם שהוא אינו יודע כיצד לטפל בהם.

     דבר נוסף בדיוקן הסופר ישנה תפיסת מכלול הציור הוא קודם כל קומפוזיציה, קונסטרוקציה, ישנה חשיפה של תהליך העבודה והנוכחות של החומר,דיוקן הסופר כנושא פחות מעניין לעומת הציור עצמו, הציור הופך לאירוע.

 

דיוקן שלישי :דיוקן נער נשען על שולחן עם גולגולת, 1896, שמן על בד.

 


פול סזאן, דיוקן נער נשען על שולחן עם גולגולת, 1896, שמן על בד
                            
  להגדלה >>

בשנות התשעים חל שינוי נוסף אצל סזאן, מעבר להתעניינותו בשפה הציורית עצמה, הציור הפך לזירה להעלאת תכנים ספרותיים, פסיכולוגים, מטפיזיים הציור ככלי להכרת העולם הסובב.

דיוקן שלישי זה עוסק בנושא מסורתי, פסיכולוגי, סימבולי, מציג את הצער וההרהורים על המוות, למודל ביצירה משמש בחור אלמוני, ציור זה מבטא את עינינו ההולך וגובר של סזאן במוות ובדת עם התבגרותו.

ציור זה נושא תוכן רוחני ומיסטי כפי שהיה בתרבות הצרפתית בסוף המאה ה-19.

ניתן לראות כיצד טיפל סזאן בסיטואציה של התכנסות פנימית. (מהמאה ה-18 בעיקר בציור הצרפתי יש עיסוק בסוגיה זו שהיא תיאור של מצב שתוכנו מוסווה, הדמות שקועה בתוך עצמה במקום שאין לנו גישה, הציור נבנה סביב מרכיב פסיכולוגי שלצופה אין גישה אליו).

 

סזאן בהשקפתו האמנותית המתבטאת במושג ה"מוטיב" הצליח בדרכו שלו לטפל בסיטואציה זו, מוטיב הוא למעשה דה- אינדבידואליזציה, האמן בהפיכת הדיוקן למוטיב חתר ליצירת דגם, כך שציור זה מציג קונפליקט של סזאן בין רעיון הדגם - המוטיב לרעיון האינדיבידואליות.

 סזאן הצליח ליישב את הקונפליקט בין עיסוק בסיטואציה פסיכולוגית של ההתכנסות פנימה יחד עם העיסוק במוטיב, זהו למעשה קונפליקט בין העיסוק באדם לעיסוק בציור. כך שדיוקן זה מציג צעד נוסף בעשייתו, אין כאן עוד אך ורק עיסוק בשפת הציור אלא גם במהות האדם.

סזאן ניסה לצמצם את הבלתי נראה, חתר לצייר הכל, וכך גם בדיוקן זה חיי הנפש ניתנים לוויזואליזציה בדרכים עקיפות. סזאן הפך לנראה לעין גם את מה שאינו נראה, המטאפיזי והוא עשה זאת באמצעות מספר אלמנטים שונים המגוללים בתוכם פרשנויות: הגולגולת המבטאת את המוות, הספר והניירות המונחים המבטאים את הקדושה, אלמנט ההשענות המבטא הרהור והתכנסות פנימית, הווילון המגדיר חללים חלל החוץ מול חלל הבית הפנים. קומפוזיציה דרמטית של ניגודי אור וצל ותיאור אשלייתי של פני הבחור המעידות על תוגה והתכנסות הפנימית.

לתיאור הגולגולת ישנה משמעות של "ממנטו מורי", אזכור המוות. סיטואציה הקרובה למלנכוליה הגולגולת כאתריבוט של מלנכוליה המייצגת את רעיון המוות, ראיה טראגית.

באיקונוגרפיה של סזאן ישנם מוטיבים של התעללות, סוג של נגיעה בצדדים אפלים, טראגיים של ההוויה, מוטיב המוות ומוטיבים מיניים. ישנו עיסוק בקצוות פסיכולוגיים של ההוויה,סזאן טיפל בהם באמצעות מוטיבים מסורתיים כדוגמת הגולגולת ואימת המוות, ההתמודדות עם המוות אינה ישירה אלא עוברת דרך סימבול מסורתי- הגולגולת, ישנו התחככות עם אלמנט האימה.

הגולגולת כמוטיב סימבולי נרטיבי מתגלגל לויזואלי, מוטיב בעל אופי פסיכולוגי והוויתי מציגה את החיבור בין האופטי ללא מודע, כיצד הלא מודע נותן את איתותיו בתחום הוויזואלי – הפרצפציה.

הספר- אלמנט נוסף המצוי בציור העיסוק בו נקשר פעמים רבות לעיסוק רוחני, אלמנט הקריאה יכול להיקרא כאלמנט נוצרי (מריה קוראת בספר כשגבריאל בא להודיע לה את הבשורות).

הוילון- כאלמנט המפריד בין עולם החוץ לעולם הבית, עולם פרטי ופנימי יותר, עולם המאפשר התכנסות פנימה. כמו כן, מוטיב ההשענות מייצר קומפוזיציה המכילה קו אלכסוני, זו וריאציה על נושא ההרהור (מוטיב ההשענות נזכר בעבודות נוספות של סזאן) אלמנטים אלו מהווים השלכה עקיפה על נפשו של הבחור, דיוקן פנימי- דיוקן נפש.

סזאן ביצירת דיוקן זה ביטא שני רעיונות של השקפתו האמנותית. מחד עסק במוטיב וחתר לדה-אינדיבידואליזציה, ליצירת דגם או דפוס ולא לאינדיווידואליות, זאת בניגוד לכך שכאן מדובר בסיטואציה פסיכולוגית אינדיבידואלית. בין שני רעיונות אלה יש מתח שסזאן ניסה לפתור, ליישב את העיסוק בסיטואציה הפסיכולוגית של ההתכנסות פנימה עם המוטיב.

דיוקן זה מציג את הדפוס של יצירת דיוקן פסיכולוגי, דמות המכונסת בתוך עצמה, מחד יש כאן יש כאן רצון לתאר את הדמות ומצד שני להראות משהו מבעד לדמות הספציפית של הבחור.

הווילון כאנטיתזה לצורות הגיאומטריות של השולחן והכסא, ישנם קווים אלכסוניים הכל נוטה באלכסון. סזאן העביר התנסות שכל אחד יכל לקחת בה חלק, מעבר לצפייה הראשונית ישנו הסוביקט והמניעים הרגשיים.

דיוקן זה מדגיש שני קטבים : הראליסטי- אימפרסיוניסטי (האמן מצייר את מה שהוא רואה). לעומת זאת המוטיבים המיתולוגיים, גלגול של סמלים שמקורם איננו ציורי אלא דתי.

סזאן ניסה ללמוד את היסודות ההבעתיים בגוף האדם, השרירים, אך הוא לא צייר רק את הפרצפציה, אלא התעניין גם בטיפול במהות האדם, המוות, התשוקה. אצל סזאן קיימים שני חלקים, מחד הרדיקאלי ומאידך סזאן העוסק במיתוס ובנפש, עם יסודות של תשוקה, חרדה, ביטוי של דחפים, יסודות אלימים, חטיבת דחפים אלו מגולגלת גם בדיוקן זה.

 

לסיכום, כל אחד משלושת הדיוקנאות מציג טיפול סזאני שונה, המבטאים את התפתחותו האמנותית בזמן. האחד סצנת הווי -Gener בראשית דרכו, השני דיוקן פורמליסטי הדגש בשפה הציורית עצמה ואילו השלישי בתקופתו המאוחרת דיוקן בעל מעמד סימבולי וספרותי.

בשלושתם דמות גברית ישובה פרונטאלית, מצויה בחלל אינטימי, סזאן צמצם את המרחב בו מוצגות הדמויות וכן יש את עניין אלמנט הקריאה : הספר, העיתון, הניירות המבטאים קונספט שונה בכל דיוקן: בדיוקן האב העיתון מבטא את הקשר של האדם במסורתי לגילויי העולם המודרני הגדול, בדיוקן הסופר: הספרים מעידים על עיסוקו האינטלקטואלי ומעמדו, ובדיוקן השלישי: הספר כאלמנט דתי המביא עמו הרהורים פסיכולוגים.

מעמד הצופה משתנה גם כן בצפיה בדיוקנאות, בדיוקן הראשון העשייה אשליתית, ריאליסטית הצופה פחות שותף להלכי החשיבה והעשייה של האמן, בעוד שבדיוקן השני הכתמיות, הטחת הצבע כל אלה מאפשרים לצופה להיות שותף פעיל יותר בתהליך העשייה, כאשר בדיוקן השלישי הסימבוליסטי הציור מהווה מטאפורה לעולם הנפשי כשהסימבולים המופיעים בציור מאפשרים לצופה לקרוא ולפרש את המצב הפסיכולוגי פילוסופי הנראה מול עיניו.

נורית טנא

<< חזרה - פרק תולדות האמנות

חזור לדף קודם    |    חזור לתחילת העמוד

 

       דף הבית

       מפת הפורטל

       אינדקס הפורטל

       חדש בפורטל

       פרסום אמנים חינם

אמנים - תיקי עבודות אומנים, מוזיאון ווירטואלי, ארט

      הקמת תיק עבודות חינם

      תיקי עבודות - דף ראשי

      רשימת אמנים, כתבים

      ציור | ציירים

      איור | רישום

      פיסול | פסלים

      צילום אמנותי

      זכוכית, ויטראז'

      יודאיקה, אמנות יהודית

      עיסת נייר

      עיצוב גרפי

      עיצוב פנים

      עיצוב קרמי

      עיצוב תעשייתי, מוצר

      עיצוב תכשיטים - צורפות

      פסיפס, מוזאיקה

מאמרים בנושא אומנות, כתבות וידע בנושא אמנות

      אמנים מההיסטוריה

      יצירות מפורסמות

      מאמרים בנושאי אמנות

      מילון מושגים באמנות

      ספרות, סיפורת, סיפורים

      שירה, פואטיקה, שירים

      תולדות האמנות

      תיאטרון, משחק, דרמה

לוחות - מידע בנושא אומנות

      אגודות אמנות

      אוצרים, אוצרי תערוכות

      אירועים, תערוכות אמנות

      בתי דפוס - הדפסות

      גלריות אומנות - כללי

      גלריות אמנים, אומנים

      חדשות אמנות

      חנויות אמנות

      לוח דרושים

      לוח יד שניה

      לוח מודעות

      לימודי אמנות, חוגים

      מוזיאונים לאמנות

      עיצוב גרפי - גרפיקאים

      עיצוב פנג שואי

      עיצוב פנים, אדריכלים

      עיצוב תכשיטים-צורפים

      עיצוב תעשייתי-מעצבים

      צלמים, צילום אמנותי

      ספרי אומנות

      תיאטרון, תיאטראות

      תערוכות אומנות-סקירה

      תרפיה באמנות-מטפלים

אמנות - קישורים לאתרי אומנות, תרבות ויצירה

      אומנות - אתרי אמנות

      פורומים, קהילות אמנות

      מנועי חיפוש, פורטלים

      אתרים שימושיים

 

 

אודות  |  יצירת קשר  |  תקנון  |  הוסף למועדפים  |  הפוך לדף הבית  |  שלח לחבר  |  פרסום  עזרה  |  RSS - תערוכות אמנות, אירועי אומנות

 


פורטל אולארט  www.all-art.co.il
אמנות, יצירות אומנות, תרבות, יצירה, אמנים - יצירות אומנים

כל הזכויות שמורות  ©  www.all-art.co.il 2006-2007

אין להעתיק, להציג בפומבי, להפיץ, למסור לצד שלישי, או להשתמש בתכנים המתפרסמים באתר (לרבות מודעות, יצירות ומאמרים)
לכל מטרה, מסחרית או אחרת, שאיננה לשימוש אישי ופרטי
בלא קבלת הסכמה מפורשת מראש ובכתב מבעלי הזכויות על תכנים אלה.